Mācību ekskursija uz Rēzekni

17.10.2018.

„Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Tās ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam tiek nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus. Izmantojot šo iespēju, mēs – visas trīs astotās klases – 17. oktobrī devāmies mācību ekskursijā uz Rēzekni, kas ir Latgales kultūras un izglītības centrs. Pilsētas iepazīšanu mēs sākām ar Rēzeknes Tūrisma un informācijas centru, kur mūs sagaidīja gide. Un tad ekskursija varēja sākties.

Vispirms mūs iepazīstināja ar pilsētas vēsturi. Uzzinājām, ka Rēzekne – ‘Septiņu pakalnu pilsēta’, ir septītā lielākā Latvijā un lielākā Eiropas Savienības Austrumu robežpilsēta. Savus līkločus tai cauri 10 km garumā met Rēzeknes upe. Pirmo reizi rakstos minēta 1285.g. ar vācisko nosaukumu Rositten, bet vēstures gadsimtu līkločos dēvēta gan par Rzežycu (poliski), Režicu (krieviski), gan par Rēzni, Rāzni (latgaliski).

Kad nelielu priekšstatu par pilsētas vēsturi bijām guvuši, devāmies uz pilsdrupām, kas ir senākais Rēzeknes vēstures piemineklis. 9.-12.gadsimtā uz pakalna upes krastā atradās nocietināta seno latgaļu dzīvesvieta, ko izpostīja vācu krustneši, un 13.gadsimtā šajā vietā uzcēla Livonijas ordeņa pili (vācu v. Rositten). Pils atradās stratēģiski nozīmīgā vietā, tāpēc to ieņemt tīkoja krievi, lietuvieši, poļi, zviedri, līdz poļu – zviedru kara laikā (1656–1660) pils tika sagrauta. Pretī Rēzeknes pilskalnam  apskatījām viduslaiku pils maketu, kura autors ir Edmunds Smans.

Blakus pilskalnam atrodas Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs „Zeimuļs”. Uzzinājām, ka “Zeimulī” notiek interešu un neformālās izglītības nodarbības bērniem un jauniešiem. Ēkas torņi rotāti ar latvju rakstu zīmēm, no kuriem paveras burvīgs skats uz pilsdrupām un pilsētas vēsturisko centru, ēkai ir viens no lielākajiem zaļajiem jumtiem Baltijas valstīs.

Kas gan būtu Latgale bez savām māla meistardarbnīcām? Rēzeknes Tūrisma informācijas centrā mums bija noorganizēta radošā darbnīca, kurā mums iemācīja izveidot no māla trauku, kurā varētu pagatavot ēdienu, ja mēs būtu nokļuvuši neapdzīvotā salā.

Tāpat pabijām Festivāla parkā, kas atrodas blakus Latgales vēstniecībai “Gors” – koncertzālei ar pasaules līmeņa akustiku. Redzējām vienu no Latvijas vienotības un neatkarības simboliem – pieminekli „Vienoti Latvijai” jeb „Latgales Māru”.

Rēzeknes iepazīšanu beidzām ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju, kur mums pastāstīja par augstskolu, tās studiju programmām un dažādām iespējām studējot. Taču vislabāk te patika iepēja pabūt ķīmijas un metatronikas labaratorijās. Te redzējām, kā studenti ar pašgatavotiem 3D printeriem printēja dažādas figūras. Tas patiešām bija aizraujoši!  Radās secinājums, ka kvalitatīvi un interesanti studēt var arī nepilnus 100 km no mūsu Gulbenes.

Mājupceļā, pārdomājot dienā redzēto, vēlreiz pārliecinājos, ka Latvijas skaistums sākas ar katras pilsētas un mazpilsētas šarmu, tās vēsturiskajiem un kultūras pieminekļiem,dabas skaistumu un ar izglītotiem cilvēkiem.

Elisa Mūrniece, 8.b kl. skolniece