Jaunas zināšanas, jauni draugi, pozitīvas emocijas

26.-30.06.

Vasaras laiks dod  skolēniem  iespēju ne tikai atpūsties no skolas, stundām un mājas darbiem, bet arī lietderīgi pavadīt laiku. Tāda iespēja bija dota skolēniem no Gulbenes 2.vidusskolas un dažiem skolēniem no Gulbenes valsts ģimnāzijās. Viņi piedalījās vasaras skolēnu nometnē ”Radošā uzņēmējdarbība”, kas notika no 26.jūnija līdz 30 .jūnijam viesu namā ”Sonāte” Stāmerienā.

Nometne tika paredzēta, lai  rosinātu pusaudžus un jauniešus lietderīgi un mērķtiecīgi pavadīt savu brīvo laiku un plašāk iepazītu profesiju pasauli, uzņēmējdarbību, veidotu arvien pilnīgāku priekšstatu par darba pasauli, palīdzētu jauniešiem saprast, kādā jomā viņi nākotnē vēlētos strādāt, iepazītu sava novada uzņēmējus, darba devējus, saimnieciskās darbības veicējus. Nometni organizēja projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

Pirmajā dienā diplomēta mazā biznesa konsultante Jolanta Priede no Rīgas vadīja nodarbību par radošuma, prezentēšanas un sarunu organizēšanas prasmju attīstīšanu, savu ideju plānošanu un īstenošanu. Skolēni darbojās grupās un veidoja savu produktu, secināja, ka no pirmajā acumirklī šķietami nesavienojamām lietām var izveidot jaunu un lietderīgu preci, kas var apmierināt dažādas cilvēka vajadzības.

Skolēni apmeklēja uzņēmumu SIA”Latgran”. Sarežģītas, modernas  tehnoloģijas, kokapstrādes operatora darbs pie vairākiem kompjūtera monitoriem, liela ražošanas jauda, darba drošība-tas viss paliek atmiņā.

Pretstats kokapstrādes uzņēmumam bija radošā darbnīca un konditora profesijas iepazīšana Gulbenes uzņēmumā ”Gardums”. Uzņēmuma saimniece Inese Veismane izstāstīja par  uzņēmuma sākuma posmu, grūtībām un panākumiem. Vislielākais prieks skolēniem bija par bulciņu  veidošanu ar savam rokam. Izrādās- konditora profesija prasa pieredzi, talantu un spēku.

Gulbenes novadā darbojas arī pavisam jauni uzņēmēji, kuri nesen sākuši nodarboties ar uzņēmējdarbību. Nometnes dalībnieki apmeklēja Arvi Rubeni, kas prata aizraut skolēnus savā darbnīcā, no kuras skolēnus grūti bija dabūt ārā, jo katrs vēlējās izgatavot sev koka gredzenu.

Individuālais uzņēmums “Samiņi” pārsteidza ar savu vēsturi, jo ir vienīgais krāsns podiņu ražotājs ar unikālajam pagājuša gadsimta trīsdesmito gadu iekārtam,  lielu roku darbu.

SIA”Baltic Disc Golf”   līdzīpašnieks  Pēteris Pabērzs disku golfa parka „Stari”       aizrāva skolēnus ar savu stāstījumu par to, kādām rakstura īpašībām jābūt uzņēmējam, lai sasniegtu savu mērķi.

Ineta Sidorova-Raga vadīja praktiskās nodarbībās skolēniem. Viens no uzdevumiem bija, izmantojot pieejamos audumus, uztaisīt piegrieztni, piegriezt, sašūt un noformēt „franču lakatiņu“ pēc dotā parauga. Komandu sadarbības  rezultātā tapa arī trikotāžas cepures, tuneļšalles. Skolēniem bija dota iespēja iepazīt tērpu dizainera profesiju, uzzināt par apģērba otrreizējo pārstrādi un to veiksmīgu izmantošanu. Visi bija apmierināti –notika skolēnu fotosesija pēc modes skates.

Zemnieku saimniecības “Birzupes-2” saimnieks Vilis Kļaviņš ar kundzi  iesaistīja skolēnus siera siešanā, maizes cepšanā, trauku veidošanā no papīra (reklāmas avīzes) klūgām , kamīnrozes veidošanā. Viņš pierādīja skolēniem, ka laukos arī var dzīvot, nodarboties ar mājražošanu un nodrošināt savu ģimeni ar iztiku, nav obligāti braukt uz ārzemēm un tur kalpot kādam citam.

Var dzīvot laukos, veiksmīgi saimniekot, nodarbojoties ar lauku tūrismu- par to pārliecināja skolēnus ekskursija pa saimniecību “Dzelzavieši” un saimnieka Aivara Biezā stāsti par saimniecisko darbību laukos.

Skolēni katru vakaru varēja radoši izpausties un veidot savu produkciju. Jauniešiem ir daudz interesantu ideju, to viņi varēja realizēt  iespēju robežas. Tapa apgleznoti podi, daži no tiem izskatījās ka mākslas darbs, sviesta nazīši, grāmatzīmes, kaklarotas, trauciņi no papīra klūgām. Nometnes pēdējā dienā novada domē notika tirdziņš. Par pārsteigumu „amatniekiem” pilnīgi visa saražotā produkcija tika pārdota.

Liels paldies Gulbenes novada uzņēmējiem, kas piekrita sadarboties ar skolēniem. Paldies arī Gulbenes 2.vidusskolas skolotājiem, kas palīdzēja organizēt nometni, atbalstīja skolēnus, uzmundrināja un vienkārši pavadīja laiku kopā.

karjeras speciāliste Raisa Raga